Licitátor-hlavička
 
 

Články

O byt môžete prísť už pri 20-tisícovom dlhu
HOSPODÁRSKE NOVINY (Martin Odkladal)

Peniaze-bankovky
Správcovia bytov začali ťaženie proti neplatičom. Byty predávajú formou dražby, pričom nemajú povinnosť zabezpečiť pre ich vlastníkov náhradné bývanie.
Výška dlžnej sumy, po prekročení ktorej prichádza k dražbe, nie je zákonom taxatívne určená. Zvyčajne to býva po prekročení 20-tisíc Sk. Na dražbu nie je potrebné súdne rozhodnutie, pretože sa môže realizovať ako záložné právo v prospech ostatných vlastníkov domu. V najčerstvejšom prípade z minulého týždňa majiteľka jednoizbového bytu v Košiciach zostala po jeho vydražení na dlažbe. Správcovi domu bola pritom dlžná 40-tisíc. Jej byt v trhovej cene 711-tisíc Sk predali za 591-tisíc korún. Z tejto sumy bol potom uhradený dlh a provízia pre dražobnú spoločnosť, ktorá v tomto prípade bola 12-tisíc korún. Zvyšok dostala dlžníčka bez náhrady na ďalšie ubytovanie. "Takýto postup nie je protizákonný, pretože to umožňuje zákon o dobrovoľných dražbách, ktorý začal platiť od začiatku minulého roka," povedal právnik Radoslav Valapka. Dôvodom čoraz častejších dražieb je narastajúca výška nedoplatkov. Len neplatiči, ktorí sú pod správou bytových družstiev, dlhujú vyše pol miliardy korún.
Podľa konateľky banskobystrickej správcovskej spoločnosti Realbyt Anny Krajčiovej sa pri neplatičoch striktne držia zákona a k dražbám zatiaľ nemuseli pristúpiť. Ročne podávajú asi 30 žalôb, ale k exekúcii príde len vo výnimočnom prípade. "Spravidla, keď je právoplatný platobný rozkaz, dlžníci okamžite pred začatím exekúcie uhradia svoje dlhy," dodáva Krajčiová. Vo Zvolene zaznamenali v minulom roku jeden prípad, keď došlo k predaju bytu neplatiča, ktorý dlhoval 170-tisíc Sk.
Podľa slov konateľky správcovskej spoločnosti Márie Lászlovej sa krízovým situáciám snažia predchádzať. "Zrejme zlyhala komunikácia medzi majiteľom bytu, správcom a exekútorom," konštatovala. Na odpredaj bytov neplatičov tretím osobám sa chystajú aj v Spišskej Novej Vsi. Nedoplatky na nájomnom v bytoch, ktoré vlastní mesto, totiž narástli na približne päť miliónov Sk. Samospráva ale uvažuje o predaji s podmienkou, že noví majitelia bytov zabezpečia neplatičom náhradné bývanie. Inou možnosťou je odpredaj celých nájomných domov. Ako nám povedal zástupca primátorky Spišskej Novej Vsi Pavel Kuchárek, mestská rada v týchto dňoch schválila zámer na predaj 12-bytového domu. Ide o nájomný dom, v ktorom sa len v tomto roku nedoplatky vyšplhali na 600-tisíc Sk. V Košiciach sa chystajú tvrdo si poradiť aj s neplatičmi v bytoch nižšieho štandardu. Ide o obyvateľov unimobuniek na sídlisku Luník IX. Keď vlani mesto vypratalo zdevastované objekty na Vodárenskej ulici, náhradné bývanie poskytlo aj tým, ktorí naň nemali právny nárok. Väčšina z nich si však bývanie necení a za služby spojené s ním neplatí. "Napríklad vo februári sa len dlh za vodu vyšplhal na 1,5 milióna korún," povedala hovorkyňa košického magistrátu Zuzana Bobríková. Neplatičov sa mesto chystá deložovať. "Termín ešte nie je stanovený, ale isté je, že náhradné ubytovanie už nedostanú," dodala Bobríková.

Podmienky vydraženia bytu :

  • ak správcovská spoločnosť bude vymáhať dlh pomocou zákona o dobrovoľných dražbách,
  • ak dlh presiahne 20-tisíc korún, správca môže dať byt do dražby,
  • nie je na to potrebné súdne rozhodnutie,
  • správca nie je povinný zabezpečiť náhradné ubytovanie.
Tlačiareň  stránka pripravená na tlač

 

 
KONTAKT : tel. +421 915 984 412, +421 907 303 983, mail: licitator@licitator.sk